Asma Tavan Modelleri – Asma Tavan Nedir?

Asma Tavan Modelleri – Asma Tavan Nedir?

Asma Tavan Modelleri – Asma Tavan Hakkında

Asma tavan ve asma tavan modelleri yaşam alanlarımızda, ses ve ısı yalıtımı sağlamak ve estetik bir görünüm sağlamak için yaptırılan dekoratif bir üründür. Yaşam alanlarımızda hoş görünmeyen veya kötü duran görüntüyü ortadan kaldırmak için uygulanan sistemdir. Bu uygulama ile tavanda estetik açıdan rahatsızlık veren kablo, boru, havalandırma gibi gereçleri rahatlıkla gizleyebilirsiniz. Biçimsiz şekilde döşenmiş olan duvar döşemeleri, kablo ve tesisat borularının bozuk görüntüsünü asma tavanla çok rahat gizleyebilirsiniz.

Asma tavan  modelleri ile ilgili fiyat ve bilgi almak için için iletişime geçiniz…

Dünyada birçok yerde ve yapıda, asma tavan uygulaması ve çeşitleri görülür. Estetik görünüme ihtiyaç duyulan yerler olarak binalar, mağazalar, bürolar, hastaneler gibi yerlerde sıkça görülür. Aynı zamanda temizliği rahat olduğu içinde tercih edilir.

Asma tavan denilince akla farklı çeşitlerde modeller gelir. Şık asma tavan modelleri arasında alçıpan, suntalam, taş yünü ve metal tavan gibi farklı malzemelerden üretilmiş çeşitleri vardır.

Asma tavan yapımı meşakkatli ve yorucu bir iştir. Burada en çok dikkat edilmesi gereken husus, işinde uzman bir kişi tarafından bu işlemin gerçekleştirilmiş olmasıdır. Güzel asma tavan modelleri için, işinde uzmanlaşmış ustalar her zaman ilk tercihiniz olmalıdır.  Tavan malzemesi ne olursa olsun işinde pratiklik kazanmış bir tavan ustasının, el emeğinin farkı hissedilir.

Asma tavan modelleri 2021 çeşitleri ile evinizde farklı ambiyans ortamı yaratmak sizin elinizde. Tercih ettiğiniz ürünler ve farklı seçeneklerle evinizin dekorasyonunu yenileyebilirsiniz.

 

asma tavan modelleri

 

Asma Tavan Modelleri Uygulamasının Avantajları

Yaşam alanınıza yaptıracağınız şık asma tavan modellerinin birçok yönden avantajları bulunur. Bunlar arasında ;

Hijyen; ilk sırayı almaktadır. Her açıdan kolay temizlenebilir ve temiz mekan şartı sağlamaktadır. Sağlık ve gıda sektörlerinde asma tavalar, özellikle şart koşulup uygulanması istenmiştir.

Neme dayanıklılık seviyesi; Çevresi dışa açık binaların en çok maruz kaldıkları olay, nem ve rutubet birikimidir. İnsan yoğunluğunun fazla olduğu ve aralıklarla ısınan ve soğuyan binalar neme maruz kalırlar. Rutubet ve nem koşullarının getirdiği olumsuzluklardan kurtulmak adına asma tavanlar hayat kurtarıcıdır.

Darbeye dayanıklılık; Asma tavan modellerinde bazen koridorlarda bazense bir teçhizata ulaşmak adına bazı darbelere maruz kalabilmektedir. Kötü kullanımdan dolayı oluşan hasar, asma tavan modeline zarar verir. Bu nedenle üretilirken darbeye dayanıklılık seviyesi ölçülerek üretilmektedir. Böylece ürünlerin uzun ömürlü olmasına önem verilmiş olunur.

Ses yalıtımı; Bazen bulunduğunuz ortamda dışarıdan gelebilecek sesler rahatsız edici seviyededir. Bu rahatsızlık veren sesten veya yankılardan kurtulmak adına ses yutma performansı en yüksek asma tavan modelleri tercih edilir. Hem ses yalıtımı sağlayan hem de dekoratif görünüm imkanı sunan asma tavanlar her açıdan estetikliğini korumaktadır.

Akustik gürültünün azalması; Özellikle iş yerlerinde konforu ve çalışma verimliliğini arttırıcı bir unsurdur. Yüksek derecede ses yutma özelliği olan asma tavanlar, gürültüyü en aza indirmektedir.

Tasarım asma tavanlar; Evlerinizin tavan ve kenarlarının leke, çatlak ve hasarları varsa çirkin görüntüyü ortadan kaldırır. Güzel asma tavan modelleri, şık ve dekoratif görünümlerinin yanı sıra montajları, sökümleri ve temizlenmeleri kolay ve ekonomiktir.

Asma tavanlar aydınlatma imkanı da sunmaktadır. Ses yalıtımının yanında aydınlatma seçeneği de sunarak, enerji ve tasarruf alanında önemli rol oynar.

Asma Tavan Modelleri Ve Çeşitleri

   Alçıpan Asma Tavan

Alçıpan tavan modelleri dünya standartlarına uygun olarak dizayn edilen bir sistemdir. Sıhhi tesisat, elektrik tesisatı gibi malzemelerin kolay gizlenmesine yardımcı olan uygulamadır. İç mekanların tavan uygulamalarında kullanılmaktadır. Aynı zamanda yangına dayanaklı ve hafif bir ürün olarak tasarlanmıştır. Hafif olması nedeniyle depreme dayanıklı binalarda tercih edilir.

Akustik Asma Tavan

Metal olan tavanların iskeletleri üzerine monte edilmiş bir asma tavan çeşididir. Alçı ile döşenerek uygulandığı tavana sağlamlık katmaktadır. Akustik asma tavan oldukça estetik ve şık bir görünüme sahip özelliği vardır. Oturma odası asma tavan modelleri evin içerisinde farklı bir atmosfer yaratır. Montajı kolaydır ve kısa sürede yapılış işlemi tamamlanır. Akustik özelliği ile ses yankılanmalarının önüne geçer. Suya ve yangına dayanaklı olmasıyla birlikte uzun ömürlü bir yapıdır.

Vektörel  Asma Tavan

Vektörel asma tavan modeli, tavan yüksekliğini düşürmek adına, odanın iç hacmini düşürmeden uygulanan bir asma tavan modelidir. Bu modelde bakımı ve tavan boşluğuna erişimleri gayet kolaydır.

Metal Asma Tavan

Genel olarak kamu binalarında, okullarda ve hastanelerde kullanılan bir asma tavan çeşididir. Uygulanmış mekanın akustiğini ve konforunu sağlar. Her anlamda sağlamlık sağlar ve görsellik yansıtır. Metal asma tavanın bazı özellikleri şöyledir;

 • Bakteri üretmez.
 • Kolay temizlenebilir.
 • Montajı kolaydır.
 • Ses yalıtımı sağlamaktadır.
 • Isı kaybına engel olur.

Taşyünü Asma Tavan

Bazal taşlarının ezilmesiyle, toz haline getirilip çeşitli kimyasal materyallerin birleşiminden oluşan bir model çeşididir. Rengi beyaz olmasına rağmen istenilen renge boyanabilir ve tasarlanabilir. Yangına karşı dayanıklı maddeler bulundurur içerisinde. Salon asma tavan modelleri içerisinde tercih edilir. İnsan sağlığına uygun ve hijyenik bir üründür.

 

Taşyünü asma tavanın özellikleri;

 • Tavanda kapatıcılık sağlar.
 • Isı yalıtımı sağlayarak tasarruf amaçlıda kullanılır.
 • Yangına dayanıklıdır.
 • Akustik özellikleri sayesinde dekoratif ortam oluşturur.
 • Hafif bir üründür. ağırlık sorunu çıkarmaz
 • Üzerine dikkat çekici tavan modelleri uygulanabilir.

Petek Asma Tavan

Alüminyum profillerden oluşan bu uygulama, petek görüntüsü ile iç içe geçirilmiş bir sitem olarak karşımıza çıkmaktadır. Gözenekli yapısı bulunan bu üründe ışıklandırma sistemi uygulayarak farklı tasarımlar oluşturulur. Petek tasarımı sayesinde içerisinde biriken kirli havayı dışarıya kolayca atabilir. Çoğunlukla alışveriş merkezlerinde, restaurantlarda ve havalimanlarında sıkça görülen asma tavan çeşididir.

Alüminyum Asma Tavan

Çok geniş kullanım seçenekleri sunan alüminyum asma tavanın montajı çok kolaydır. Kullanışlı ve dayanıklı bir yapısı olan bu sistem metal plakalardan oluşan bir modeldir. İş yerleri, bankalar, hastaneler, spor salonları gibi mekanlar bazı kullanım alanlarıdır.

Karolam Asma Tavan

Kolay temizlenebilir, neme dayanaklı ve kolay montaj edilebilen bu model, arka kısmı alüminyum folyo, ön kısmı ise vinil  kaplıdır. Ses sitemi ve ışıklandırma gibi sistemlerde uygulanabilir. Ancak taşıyıcı ve askı çubuklarına takılmamasına dikkat edilmelidir. Bu asma tavan çeşidi alçıpan, taşyünü ve karolamlardan oluşmaktadır.

Lamel Asma Tavan

Lamel asma tavan uygulaması u profillerden, taşıyıcılardan, lameller ve derz profillerinden oluşmaktadır. Çift yay askı, dübel yardımıyla ve teller ile tavana monte edilir. Paslanama gibi bir durum söz konusudur. Çeşitli renk seçimlerini ve farklı modellerini tercih edebilirsiniz. Spor salonları, bürolar, iş yerleri gibi mekanlarda rastlamak mümkündür.

Gergi Tavan

Gergi tavan sistemi farklı yapısı ile ısıtılarak istenilen şekli alabilen, özel alüminyum profillerin ısıtılıp gerilerek uygulanan, çeşitli renk ve dokulara sahip tasarımsal bir uygulamadır. Bu sistem yalnızca tavan değil aynı zamanda duvarlarda dekoratif amaçlıda kullanılmaktadır. Her şekle girebilen bu ürün kendine has esnekliği sayesinde her projede ve özgün tasarımlarda kullanılmaktadır.

Gergi tavan modelinin özellikler;

 • Sudan ve nemden etkilenmez.
 • Bakım boyaya ihtiyaç duyulmaz.
 • Kolay temizlenebilir.
 • Aydınlatma ürünleri kolayca yerleştirilir.
 • Hafif bir ürünüdür.
 • Yangına dayanaklı ve esnek bir yapısı vardır.
 • Üzerine resim veya baskı uygulaması yapılabilir.

Asma Tavan Uygulaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

 • Uygulanacak tasarım, evin dekorasyonuna uyum sağlaması gereklidir. Doğru biçimde kullanılması gereken asma tavan seçiminde çok dikkatli olunması lazımdır.
 • Spot ışığı veya led ışık kullanılacaksa, elektrik uygulamasının alçıpan eşliğinde özen gösterilerek çalışma yapılmalıdır.
 • Elektrik işleri ile boya badana işleri de beraber yapılmalıdır. Yani asma tavan uygulamasından sonra boyası da yapılarak güzel bir görüntü oluşturulmalıdır.
 • Dekoratif amaçlı yapılan bu ürün evin geneline hitap etmelidir. Görsel açıdan farklı bir imaj yaratmak istiyorsanız kalınlığı az olan bir asma tavan seçmelisiniz.
 • Hizmet alınacak firma ile görüşülerek işinde profesyonel ve nitelikli bir kadroyla çalışmalısınız.

 

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Aç
İnşaat Teklifleri İletişim
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?