Çatı Yalıtımı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çatı Yalıtımı Yaptırmadan Önce Bilmeniz Gerekenler

Çatı Yalıtımı Nedir?

Çatı, binayı dış etkilerden koruyan önemli bir parçadır. Çatı yalıtımı da hem ısı hem ses hem de su yalıtımı sağlaması ile oldukça önemlidir. Evlerde ısı kaybının büyük bir kısmı çatı üzerinden olmaktadır. Bunu önlemek için de çatı yalıtımı yapılabilir.

Binaların çatıları koruma için en önemli yapı parçalarından biri olsa da en savunmasız alanlardan da bir tanesidir. Hem sıcağa hem soğuğa hem de yağışa karşı geçirgen olabilen çatılar için mantolama işlemleri sırasında çatı yalıtımı da yapılabilir. Çatı yalıtımı her çatı için farklı uygulamalarla yapılır. Eğer kalın ve az geçirgen bir çatı ise kirişler arasına cam elyaf, kaya yünü, koyun yünü gibi yalıtım ürünleri konularak yalıtım gerçekleştirilebilir. Eğer çatı alanı yaşam alanına dahil edilerek kullanılacaksa izolasyonun eğime uygun şekilde yapılmalıdır. Benzer yalıtımlar için şişmiş elyaf yalıtımı ya da selüloz elyaf yalıtımı da kullanılabilir. İzolasyonda kullanılan malzemelerin hepsinin çatı tarafından taşınabilen malzemeler olması lazımdır. Çatı örtüsü bulunan çatılarda ise alimünyum folyo ile kaplanmış şilteler kullanılabilir. Çatı örtüsü olmayan çatılarda daha kuvvetli bir izolasyon yapılması gerekir.

 

Borpoint çatı yalıtım boyasını buradan inceleyebilirsiniz…

 

Çatıların mevcut durumuna göre izolasyon yalıtımı malzemelerinde değişkenlik olmaktadır.  çatı yalıtımları, dam yalıtımları, açık teras ve düz zemin izolasyon işleriniz için bizi arayınız…

 

Çatı Yatımı Faydaları Nelerdir?

  • Çatı yalıtımı, ısı yalıtımı noktasında kışın soğuğun eve girmesini engellerken yazın da sıcağın etkilerini engeller. Kışın evi ısırtırken dışardaki soğuktan etkilenmemek oldukça önemlidir. Siz ısıtırken dışardan soğuk gelmesi evinizi ısıtmanızı zorlaştıracaktır. Çatı da evin en çok ısı kaybeden yerlerinden biridir. Bu nedenle çatı yalıtımı yaparak ısı kaybının önüne geçebilirsiniz. Böylelikle gelen ısınma faturalarınızı da azaltarak tasarruf edersiniz.
  • Çatı yalıtımının tek faydası ısı izolasyonu değildir. Çatınızda yapacağınız yalıtım işlemleri ısının yanında ses yalıtımı da sağlayacaktır. Bu da evinizin dışarıdaki seslerden çok fazla etkilenmesini sağlayarak size huzurlu ve sessiz bir yaşam alanı sağlayacaktır.
  • Çatı yalıtımı sırasında mantolama da yapılarak evinizi yağışlı havalardan koruyabilirsiniz. Özellikle kış aylarında yoğun kar ve yağmur yağışları sırasında evinize çatı kısmında su sızması gibi olumsuz durumlar yaşayabilirsiniz. Bunun için çatınızda bir koruma alanı oluşturmanız gerekmektedir. Yalıtım ve mantolama sizi bu yağışlı kış aylarında evinizi su sızmalarından korur.
  • Çatıda yapılan ısı yalıtımları yalnızca kışın soğuk havadan korunmanızı sağlamaz. Yazın sıcak havadan da evinizi korur. Sıcak havanın evinizin sıcaklığını yükseltmesini engeller. Bu sayede sizi soğutma masraflarından da korur.

 

Çatı Yalıtımı Çeşitleri Nelerdir?

Çatı yalıtımının birçok çeşidi vardır. Evinizin çatısına yapacağınız bir yalıtım ile sıcaktan, soğuktan, yağıştan ve sesten koruyabilirsiniz. İşte çatınız için yapabileceğiniz yalıtım çeşitleri:

1.      Çatıda Isı Yalıtımı

Çatı yalıtımı pek çok işe yarar. Bunlardan bir de ısı yalıtımıdır. Çatıdan ısı kaybını önlemek için çatı ısı yalıtımı yapılır. Çatıda ısı kaybı genellikle %20 ile %25 civarındadır. Bu kayıp sizin ısınma maliyetlerinizi ciddi miktarda artırarak ev ekonominize de zarar verir. Çatı yalıtım malzemeleri ile yalıtım yapılarak bu ısı kaybının önüne geçilir. Bu sizin ısınma maliyetlerinden ciddi anlamda tasarruf etmenizi sağlayacaktır.

Çatıda ısı yalıtımı yapılırken genellikle taş yünü gibi yatırım malzemeleri kullanılır. Burada çatının eğimi göz önüne alınır. Ayrıca çatıda su deposu varsa ilk önce boru döşenir sonra yalıtım malzemeleri döşenmeye başlanır. Çatıda ısı yalıtımında önce buhar engelleyici katman döşenir daha sonra yalıtım katmanı döşenir. Burada kullanılan malzemeler yangına da dayanıklıdır. Bu sayede evinize ısı yalıtımı yaparken aynı zamanda yangından da korur.

2.      Çatıda Su Yalıtımı

Özellikle de kış aylarında yağmur ve kar yağışı evinize çatıdan su sızmasına neden olarak size maddi kayıplar yaşatabilir. Bunun önüne geçmek için çatınıza su yalıtımı yaptırabilirsiniz. Su yalıtımı, eğimli çatılarda, çelik çatılarda, ve teras çatılarda farklı şekillerde uygulanır. Çatı yalıtımı yapılırken iklim de kullanılacak malzemeyi belirleyen faktörlerden biridir.

Çatılardan su yalıtımında Termoplastik atactic polipropilen (APP) esaslı polimerik bitümle kaplanmış cam tülü taşıyıcı veya polyester keçe taşıyıcılı su yalıtım malzemesi kullanılır. Bu yalıtım malzemeleri rulo halinde satılır ve çatıya uygun şekilde kullanılır. Eğimli çatılarda kiremit altı yalıtım malzemeleri de kullanılabilir. Yalıtım yapılmadan önce zemine bitüm esaslı malzemeler ile astar uygulaması da yapılır. Beton çatılarda da buhar kesici ve buhar dengeleyici örtüler kullanılarak yalıtım yapılır.

3.      Çatıda Ses Yalıtımı

Ses kirliliği şu an evlerde büyük bir sorun olarak karşımıza çıkmaktadır. Evin önemli bir alanı olarak çatı da ses yalıtımının önemli bir parçasıdır. Çatı yalıtımı yapılarak tıpkı ısı ve su yalıtımı sağlanabildiği gibi ses yalıtımı da sağlanır. Özellikle son zamanlarda çatılarda yağmur sesini engellemek adına ses yalıtımı yapılmaktadır.

 

Türkiye Genelinde Çatı Yalıtımı İhtiyaçları

Türkiye’ da farklı bölgelerde farklı yalıtım ihtiyaçları bulunmaktadır. Çatı yalıtımı hem soğuk hem de çok yağış alan bölgelerde daha çok kullanılır. Doğu Anadolu Bölgesi ve Karadeniz Bölgesi çatı yalıtımını en çok kullanan coğrafi bölgelerdir. Bu bölgelerde çatı yalıtımı hem yağıştan hem de soğuktan koruyarak tasarruf sağlamaya yardımcı olur.

Ege Bölgesi ve Akdeniz Bölgesi Çatı Yalıtımı Çeşitleri ve İhtiyaçları

Ege ve Akdeniz bölgeleri Türkiye’ nin diğer bölgelerine göre sıcak iklimli oldukları için genelde kışları soğuktan korunmak için değil de yazları sıcaktan korunmak için ısı yalıtımını tercih edilir. İç ortam ile iç yüzey sıcaklığı arasında 2-3 derece fark olması evlerde konfor açısından çok önemlidir. Akdeniz bölgesindeki konutlarda çatı yalıtımı bu ısı dengesini sağlamak için yapılır. Teras çatılar bu bölgede yaygın olarak görülen çatı tipidir. Beyaz Eps, karbonlu eps, taş yünü bu bölgelerde kullanılan yalıtım malzemelerindendir.

İç Anadolu Bölgesi Yalıtım Çeşitleri ve İhtiyaçları

İç Anadolu bölgesinde karasal iklim hakim olduğu için bu bölgede soğuktan korunmaya yönelik bir çatı yalıtımı yapılır. Bu bölgede genellikle mantolama denilen yalıtım sistemlerini görürüz. Mantolama yaptırılan binaların kışın ısınma yazın soğutma giderlerinin yarı yarıya düştüğü gözlemlenebilir. Bu bölgede de daha çok Karbonlu EPS, XPS, taş yünü kullanılmaktadır.

Doğu Anadolu ve Güneydoğu Anadolu Yalıtım Çeşitleri ve İhtiyaçları

Türkiye’ de ısı yalıtımın en gerekli olduğu bölge Doğu Anadolu bölgesidir. Bu bölgede kışın -40 derece bile görüldüğü için evin içerinden en ufak bir ısı kaybı bile büyük etkili olmalıdır. Burada en yaygın olarak kullanılan çatı yalıtımı malzemesi XPS’ dir. Bununla beraber taş yünü ve beyaz EPS’ de kullanılmaktadır.

Karadeniz Bölgesi Çatı Yalıtımı Çeşitleri ve İhtiyaçları

Karadeniz Bölgesi’nde yaşayan insanlar için enerji tasarrufu oldukça önemlidir. Bu bölgede ısınmaya giden enerji ısı yalıtımı kullanılarak çok daha aza indirgenmiştir. Karadeniz Bölgesi, Marmara Bölgesi’ nden sonra en çok mantolama yaptıran bölgelerden biridir. Buradaki ısı yalıtım malzemeleri ülkenin geri kalanıyla aynı olup genellikle XPS, EPS levhalar kullanılmaktadır.

Marmara Bölgesi Çatı Yalıtımı Çeşitleri ve İhtiyaçları

Isı yalıtımının en çok yapıldığı bölge Marmara Bölgesi’ dir. Türkiye’ de yapılan mantolama işlemlerinin %23’ ü Marmara Bölgesi’ nde yapılmaktadır. Marmara Bölgesi için ısı yalıtım levhalarının kalınlığı 5 cm olması önerilir. Marmara bölgesinde de diğer bölgeler gibi yalıtım amaçlı XPS, EPS levhalar kullanılmaktadır.

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Aç
İnşaat Teklifleri İletişim
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?