Dış Cephe Dekorasyonu

Dış Cephe Dekorasyonu

Anahtar Kelime: Dış Cephe Dekorasyonu

Dış Cephe Dekorasyonu

Yaşamamızın büyük bir bölümü geçirdiğimiz evlerimizin makyajı, dış cepheleridir. Yapıların dış cephelerinde farklı tarzda, farklı çeşitlerde dış cephe dekorasyonu oluşturmak için birçok kaplama malzemeleri kullanılmaktadır. Tuğla, ahşap,taş gibi farklı çeşitler ile birçok alternatif bir arada bulunur. İstediğiniz tarzda, farklı şekillerde binalarınızın dış görünüşlerinde doğal bir atmosfer yaratmak artık çok kolay. Doğal görünümlü bir ev için ahşap giydirme, tuğla kaplama ve taş kaplama gibi seçenekler dekoratif bir görünüm sağlamaktadır.

Evlerimiz için yapılan dış cephe dekorasyonu, hem yağmurdan, kardan, güneşin yakacı sıcağından korur hem de dekoratif bir açıdan farklılık yaratır. Aynı zamanda büyük oranda ses ve ısı yalıtımı sağlaması sayesinde çok kullanışlı yapısıyla da bir adım öndedir. Yapının içerisine kadar girebilecek olan sesleri, üretildiği malzeme sayesinde en aza kadar indirgeyebilen özelliği bulunur.

Dış cephe giydirme, büyük oranda enerji tasarrufunu da peşinde getirmektedir. Binaların dış görünümleri güzelleşirken aynı zamanda da enerji tasarrufu sağlayarak yüzünüzü güldürmeye devam ediyor. İşte tam bu evrede en önemli nokta, dış cephe kaplama ustası bulmakta. Yaptığı işte güvenilir olan, titiz çalışan ve müşteri memnuniyetini ön plana çıkaran bir usta tercih ediyorsanız eğer, Sivas şehrinin en iyi ustası ile sorunsuz bir şekilde çalışmalar yürütebilirsiniz. Yaptığımız ve yapacağımız işlerimizde gerekli emeği sarf ederek müşterilerimizin içini rahatlatıyoruz. Şık ve dekoratif ürünlerimizin montajlarını yaparken, ince el işçiliğimiz ile harikalar yaratmaktayız.

Dış Cephe Kaplama Dekorasyonu Nasıl Yapılır?

 • Dış Cephe kaplama işlemine başlamadan önce ilk yapılması gereken işlem, dekorasyon uygulanacak yüzey, kontrol edilmelidir.
 • Daha sonra özellikle yeni yapılmış olan yapıların dış yüzeyleri basınçlı su yardımıyla iyice temizlenmelidir. Herhangi bir toz, kir veya yağ tarzı parçacıklar varsa temizlenerek arındırılmalıdır.
 • Dış cephe ısı yalıtımı uygulanacağı zaman ortam sıcaklığı + 30 derecenin üzerinde ve +5 derecenin altında olmaması gereklidir. Bu derece aralığında gerekli koşullarda oluştuysa gereken işlemler sürdürülebilir.
 • Uygulama esnasında kesinlikle yüzey düzlüğüne çok dikkat edilmelidir.
 • Yüzeyin düzlüğüne göre çimento ve polimer yapılı ısı yalıtım levhasına titiz bir şekilde yapıştırma harcı uygulanmalıdır.
 • Daha sonra dübelleme işlemi ile iyi sağlamlaştırılır.
 • Daha sonra işleme başlamadan önce ısı yalıtım levhalarının kuruması için 24 saat beklenmesi lazımdır.
 • Sonrasında uygulanacak olan dekorasyon ürününü sıralı ve hizalı bir şekilde uygulanarak usta ellerle işlem sonlandırılır.
 • En son olarak dış cephe dekorasyonu işlemi işi bittikten sonra yüzeyde herhangi bir leke veya kir kalıntısı varsa iyice temizlenip parlaklığı sağlanmalıdır.

 

 

Dış Cephe Kaplama Dekorasyonu Uygulanırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 • Alüminyum, ahşap veya cam gibi yapı malzemelerinin uygulama esnasında zarar görmemeleri adına düzgünce muhafaza edilmelidir.
 • Mantolama yapılacak yüzey nemli olmamalıdır. Nem ve rutubet olayı varsa önceden önlem alınıp nemden arındırılmalıdır.
 • Binadaki yağmur olukları uygulanmış olan sistemden en az olarak 5 cm dışarıda olması gereklidir.
 • İskele kullanımlarında işçi emniyetinin önemi çok büyüktür. İskele aralarındaki mesafeler ve duvara olan yakınlık yeterli aralıkta olması gereklidir.
 • Cepheyi rüzgardan, yağmurdan korumak adına iskele ağı kullanılması gereklidir.
 • Sorunsuz ve pürüzsüz bir çalışma yaratmak için dış cephe kaplama sistemlerine ait uygun elemanlar her daim el altında hazır bekletilmesi gereklidir.
 • Uygulama işleminde kullanılacak olan yapıştırıcılar, yüzey sıvaları kuru ve serin ortamda saklanması gereklidir.
 • Dış cephe dekorasyonu işlemine başladıktan sonra titiz bir çalışma ile kısa sürede tamamlanıp teslim edilmesi için işinde profesyonel ustalarla çalışma yürütülmesi en doğru karar olacaktır.

Dış Cephe Dekorasyon Çeşitleri

Alüminyum Dış Cephe Kaplama

Alüminyum kompozit cephe kaplaması oldukça hafif, dayanıklı ve uzun ömürlü bir yapıya sahiptir. Üzerine boya yapılabilinir özelliği sayesinde estetik bir görünüm olanağı sunar. Suya ve ısıya karşı yüksek oranda izolasyon sağlamaktadır. Özellikle büyük veya küçük yapılı şirketlerin dış cephelerinde fazlasıyla kullanılmaktadır.

Betopan Dış Cephe Kaplama

Yeni bir sistem olan betopan dış cephe kaplama levhası binanın dış cephesini uzun yıllar boyunca korur. Eski sistemlere nazaran, betopan kaplama çok daha ekonomik bir yöntem olarak karşımıza çıkmaktadır. Ahşap ve çimento karışımlı olarak üretilen bu dış cephe dekorasyonu ürünü neme karşı son derece dayanıklıdır. Rutubetli ve ıslak ortamlarda kolayca deforme olmaz. Üretim aşamasında içerisinde ağaç yapısıda bulundurduğu için yalıtım görevini de üstelenir. İçerisinde herhangi bir zehirli ya da zararlı maddeye rastlanmaz. Bünyesinde saklı bulunan ağaç sayesinde depreme dayanıklı bir yapı sergiler. Aynı zamanda yangına da dayanaklı özelliği sayesinde en çok tercih edilen modeller arasındadır.

Ahşap Dış Cephe Kaplama

Doğal ahşap kullanma gibi bir zorunluluğa gerek kalmadan, betonarme yapı sistemi sayesinde gerçek ahşap giydirme işçiliği yaptırılabilinir. Bu evrede önemli olan ahşap malzemenin her açıdan dayanıklı olması gerekir. Ahşap cephe ürünlerinin bir diğer özelliği içerisindeki malzemede hava bariyeri vardır. Bu hava bariyeri olmasından kaynaklı ahşap cephe ürünü her daim nefes alabilmektedir. Aynı zamanda binayı, dışarıdan gelebilecek dış etkenlere karşı izolasyon malzeme olma özelliği de vardır. Isı açısından da yalıtım sağlar ve büyük tasarruf imkanı sunar.

 

 

PVC Dış Cephe Kaplama

Dünya Sağlık Örgütü tarafından onaylı bir özelliğe sahip olan PVC dış cephe kaplama malzemesi yaygın olarak kullanılmaktadır. Plastik temelli bu ürün su geçirmez özelliğe sahiptir ve aynı zamanda ısı yalıtımı sağlar. Üretim maliyeti düşük olan bu ürün tüm bunların yanı sıra %40 oranında enerji tasarrufu da sağlamaktadır. Aşınmaya dayanıklı bir yüzeyi vardır. Dış yapısı sayesinde nem ve rutubetten etkilenmez, deforme olmaz. Doku ve renk açısından birçok farklı çeşidi vardır.

Tuğla Dış Cephe Kaplama

Tuğla görünümlü dış cepheler her daim doğal ve kırsal bir görünüm estetiği sağlar. Birçok tarza ve stile uygun renk alternatiflerini bir arada bulundurmaktadır. Gerçek tuğla duvar işçiliği gerçekleştirmektense, yapay tuğla kaplama ürünüyle kaplama yapmak çok daha ekonomik olacaktır. Bu tarz dış cephe kaplama modellerinden kırsal stil, rustik stil veya klasik stil çeşitlerini tercih edebilirsiniz.

Prekast Dış Cephe Kaplama

Yüksek oranda ısı yalıtımı sayesinde ön plana çıkmaktadır. Kaplama işinin haricide ayrıca bir mantolama ihtiyacı gerektirmez. Üretildiği malzemenin kalın olmasından kaynaklı izolasyon görevi görmektedir. Prekast dış cephe kaplama ürünü sayesinde maddi açıdan da kar elde edebilirsiniz.

Taş Dış Cephe Kaplama

Bu modelin en çok tercih edildiği ev tarzı, bahçeli ve doğal görünüme sahip bir ortamın olduğu yaşam alanın içerisinde kullanabilirsiniz. Doğal taş kaplama dekorasyonu, istediğiniz huzuru ve sıcaklığı sizlere sunmak için tasarlanmıştır. Taş kaplama modeli, sadece evinizin dış cephesi için değil iç cephe dekorasyonu içinde kullanabilirsiniz. Natürel dokuları sayesinde tamamen göze hitap etmektedir. Bu yüzden oldukça kullanışlı bir yapıya sahiptir.

Amerikan Siding Dış Cephe Kaplama

Boya ve bakım masrafı gerektirmeyen bu dış cephe dekorasyonu, UV ışınları, olumsuz hava koşulları, rüzgar ve soğuğa karşı inanılmaz bir güç sergiler. Alev almaz özelliğinin yanında ayrıca kendi kendini söndürme gibi bir özelliği de vardır. Neme, rutubete ve küfe karşı dayanıklıdır. Bu kaplama modelinde, deforme olma gibi bir durumla karşılaşmak çok düşük bir ihtimaldir.

 

 

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Whatsapp Aç
İnşaat Teklifleri İletişim
Merhaba Size Nasıl Yardımcı Olabilirim?